مشاهده وب سایت اصلی شرکت طراحی سایت بهپردازان
وب لاگ رسمی شرکت نرم افزاری  بهپردازان

كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : کپچا چه کاربردي دارد؟ :

شرح : عموما در فرم هاي اينترنتي تصاويري را مي بينيم که داخل آن اعداد و حروف به صورت نامرتب ديده مي شود که نوعي تست است. نام اين تست‌ها CAPTCHA مي باشد که هدف از طراحي آن، اين است که مشخص شود كاربر در حقيقت انسان است يا رايانه (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart). احتمالاً اين نوع از تست‌ها را در بسياري از سايت‌ها مشاهده کرده‌ايد. متداول‌ترين مدل اين تست‌ها شامل تعدادي حروف به‌هم ريخته و درهم مي‌شود. به همين منظور لازم است شما حروف صحيح شکل مقابل‌تان را تشخيص دهيد و در قسمت مربوط به آن تايپ کنيد. چنانچه حروف وارد شده دقيقاً مشابه همان حروف بود، شما به آساني از عهده انجام اين تست برآمده‌ايد.

دليل اصلي انجام اين تست براي تشخيص کاربر از رايانه چيست؟ برخي کاربران قصد دارند نقطه ضعف سايت‌هاي اينترنتي را از اين راه پيدا کنند. هرچند تعداد اين کاربران، بسيار اندک است، ولي هک کردن اين سايت‌ها مي‌تواند نتايج زيانباري براي ديگر کاربران در برداشته باشد. براي مثال سايتي که به صورت رايگان ايميل ارائه مي‌کند، امکان دارد توسط يک سيستم خودکار ميليون‌ها درخواست براي باز کردن ايميل دريافت کند و در ضمن همين برنامه خودکار رايانه‌اي ممکن است قسمتي از يک بخش بزرگ‌تر براي ارسال هرزنامه و spam به کاربران اينترنتي را تشکيل دهد. به همين منظور تست CAPTCHA براي اين کاربرد دارد که تشخيص دهد چه رايانه‌اي حقيقتاً کاربر يا صرفاً برنامه خودکار رايانه‌اي است.

اولين بار تست CAPTCHA توسط شخصي به نام آلن ترنينگ ـ که برخي او را پدر رايانه‌هاي جديد مي‌دانند ـ ارائه شد. هدف ترنينگ از اين تست، فهميدن اين نکته بود که آيا گجت‌ها مانند انسان فکر مي‌کنند يا نه! مدل اوليه اين تست در گذشته شامل انجام بازي از نوع بازي‌هاي تقليدي بود که در آن، بازپرس يک سري سوالات از شرکت‌کنندگان مطرح مي‌كند. يکي از شرکت‌کنندگان، رايانه معمولي و ديگري انسان است، بازپرس امکان مشاهده هيچ يک از طرفين را ندارد، به همين دليل هم نمي‌تواند تشخيص دهد کدام‌يک از آنها کاربر معمولي و کدام‌يک ماشين هستند.

مطمئنا هدف از طراحي تست‌هاي CAPTCHA اين بوده که کاربران براحتي از عهده انجام آن برآيند و رايانه به‌تنهايي نتواند اين تست را تکميل کند. در ضمن يکي ديگر از مهم‌ترين کارهايي که اين تست انجام مي‌دهد، ارائه مدل‌هايي مختلف از اين تست‌ها به کاربران است؛ چرا که چنانچه تمام اين مدل از تست‌ها داراي شکل مشابهي باشد، چندان طول نخواهد کشيد که spammer بتواند برنامه‌اي را براي جواب به اين تست‌ها طراحي کند و به آساني از سد اين تست‌ها بگذرد.

اين نکته را هم بايد اضافه کنيم که بيشتر CAPTCHA‌ها شامل تست‌هاي ديداري است، چرا که رايانه نمي‌تواند از عهده پيچيدگي‌هاي مربوط به تست‌هاي مشاهده‌اي برآيد.

يکي از انواع جايگزين CAPTCHA‌هاي تصويري، مدل صوتي آن است. اين مدل ، شامل صداي يک‌سري از حروف يا اعداد است. البته اين حروف يا اعداد خيلي ساده بيان مي‌شود و شما تنها نياز داريد آنها را کپي کنيد. البته مشکل اينجاست که ممکن است برنامه علاوه بر پخش خود صداها يک‌سري از صداهاي پشت صحنه را هم براي شما ايجاد کند. هدف از اين کار، ممانعت از تکميل اين تست‌ها توسط برنامه‌هاي خودکار مانند اپليکيشن‌هاي تشخيص صداي رايانه است.

نوع ديگري از CAPTCHA‌ها به اين شکل کار مي‌کند که از خواننده مي‌خواهد متن کوتاهي را ترجمه کند. در اين مدل، هدف درک اين مطلب است که کاربر چه مقدار از اين متن را دريافت کرده است. البته اين را هم بايد اضافه کنيم که برنامه‌هاي رايانه‌اي مي‌تواند به آساني کلمات مهم يک متن را تشخيص دهد، ولي چندان مهارتي در زمينه فهم دقيق معناي آن کلمات ندارد.

مقالات مرتبط با این مقاله

  کلیه حقوق این وب سایت مربوط به شرکت مهندسی نرم افزاری بهپردازان نماد آتیه می باشد