مشاهده وب سایت اصلی شرکت طراحی سایت بهپردازان
وب لاگ رسمی شرکت نرم افزاری  بهپردازان

كلیه اطلاعات این سایت مربوط به شركت طراحی سایت - شركت نرم افزاری بهپردازان می باشد

تعداد مطالب و دانستنیهای موجود در آرشیو :

جستجوی متن بر اساس كلمات كلیدی :    
بازگشت

شركت نرم افزاری بهپردازان

موضوع مقاله : معماري‌ها :

شرح : در رايانه‌هاي معاصر واحد محاسبه و منطق را به همراه واحد کنترل در يک مدار مجتمع که واحد پردازشي مرکزي (CPU) ناميده مي‌شود، جمع نموده‌اند. عموما، حافظه رايانه روي يک مدار مجتمع کوچک نزديک CPU قرار گرفته. اکثريت قاطع بخش‌هاي رايانه تشکيل شده‌اند از سامانه‌هاي فرعي (به عنوان نمونه، منبع تغذيه رايانه) و يا دستگاه‌هاي ورودي/خروجي.

برخي رايانه‌هاي بزرگ‌تر چندين CPU و واحد کنترل دارند که بصورت هم‌زمان با يکديگر درحال کارند. اين‌گونه رايانه‌ها بيشتر براي کاربردهاي پژوهشي و محاسبات علمي بکار مي‌روند.

کارايي رايانه‌ها بنا به تئوري کاملاً درست است. رايانه داده‌ها و دستورالعمل‌ها را از حافظه‌اش واکشي (fetch) مي‌کند. دستورالعمل‌ها اجرا مي‌شوند، نتايج ذخيره مي‌شوند، دستورالعمل بعدي واکشي مي‌شود. اين رويه تا زماني که رايانه خاموش شود ادامه پيدا مي‌کند. واحد پردازنده مرکزي در رايانه‌هاي شخصي امروزي مانند پردازنده‌هاي شرکت اي-ام-دي و شرکت اينتل از معماري موسوم به خط لوله استفاده مي‌شود و در زماني که پردازنده در حال ذخيره نتيجه يک دستور است مرحله اجراي دستور قبلي و مرحله واکشي دستور قبل از آن را آغاز مي‌کند. همچنين اين رايانه‌ها از سطوح مختلف حافظه نهانگاهي استفاده مي‌کنند که در زمان دسترسي به حافظه اصلي صرفه‌جويي کنند.

مقالات مرتبط با این مقاله

  کلیه حقوق این وب سایت مربوط به شرکت مهندسی نرم افزاری بهپردازان نماد آتیه می باشد